Invitatie la “PLIMBARE PRIN PARC” in Sinaia

Vreau Sa Fiu Mare – Imi place sa ma joc si am multa imaginatie, … pot fi marioneta, samurai, pot fi tot ceea ce-mi doresc …

… veniti in lumea mea, lumea magica a unui mic actor …

Centrul Cultural “Carmen Sylva” a frematat, sambata 5 noiembrie, de entuziasmul copiilor veniti la premiera piesei de teatru “PLIMBARE PRIN PARC”.

Nu a fost o plimbare prin magnificul parc “Dimitrie Ghica”, ci o punere in scena a unui program cu copii, pentru copii si nu numai…

Ideea a pornit de la membrii cercului de turism, care, ad-hoc, au devenit actori ai propriei piese de teatru. Clipele placute petrecute in parc, atat la joaca si promenade, cat si ascultand istorisirile pline de farmec ale arhitectului Dan Manea, au constituit material de lucru pentru micii dramaturgi.

Da, da, ati citit bine, copiii au facut scenariul, si-au ales costumele, scenografia. Toatea astea sub indrumarea Christinei Lesbros, care a adoptat maniera de lucru dinamica a incurajarii creativitatii si imaginatiei copiilor.

Timp de doua saptamani, s-a aflat in orasul nostru actrita Cristine Lesbros din Grenoble care, acompaniata de actrita romanca Adelina Mihalcea, a reusit sa puna la lucru 11 copii indragostiti de teatru. Initiativa experimentului cultural a apartinut Ceciliei Francu, membra a Asociatiei de Prietenie Sinaia-Athis Mons, care in parteneriat cu Asociatia CALLIOPE – EUROPE din Grenoble ( Franta) a fructificat proiectul PROE2010 – LEONARDO DA VINCI.

Timp de doua saptamani actritele au colindat institutiile de invatamant din Sinaia, in meritoria incercare de a induce in sufletul copiilor pasiunea pentru teatru, pentru imaginatie si creativitate.

Au raspuns la chemarea teatrului gradinita “Floare de Colt”, scoala generala “Principesa Maria”

Timp de doua saptamani, o sala de clasa din Scoala generala “George Enescu” a fost scena efervescenta a micilor actori, reuniti in cercul de teatru “MiniArt”.

La inceput mai stangaci, apoi cu mai mult aplomb, copii din Centrul de Plasament , elevi de la scolile generale si gradinita Luminitei Chiciu au jucat teatru.

Inainte de marea premiera, copiii au mai repetat doua ore, astfel ca la ora 12 a zilei de 5 noiembrie, gongul imaginar a deschis piesa in trei acte “PLIMBARE PRIN PARC”.

Rand pe rand, s-au derulat scene care se pot petrece oricand: primul act, cu un maturator si o fata indragostita care canta … in actul al doilea apare un ghid cu turisti, o statuie,  o mamica, un copil cu mingea, un sportiv, in timp ce in actul trei, 3 grupe de copii danseaza… apare o galceava intre doua grupuri, rezolvata amiabil de al treilea grup.

Prichindeii din trupa Lumi au prezentat sceneta “C’est moi le plus fort!”, in limba franceza.

Cristina Buburuz , actriţã, profesor de actorie, doctor în teatru,, i-a felicitat  si …

“ca urmare realizarii acestui proiect, copii participanţi la spectacol au beneficiat, in mod evident, de îmbunãtãţirea competenţelor lor artistice. Au dat dovadã de usurinţã în utilizarea termenilor de limbã francezã, precum şi de coerenţa şi seriozitatea în asumarea partiturii de joc. Şi-au îmbunãtâţit capacitatea de integrare într-un grup de lucru şi au învãţat sã respecte munca celorlalţi colegi de grup.

Recompensa a venit a doua zi: o excursie la Bucuresti, vizitarea  parcului Al. Ioan Cuza ( IOR) si apoi   la teatru “Ion Creanga” pentru a viziona spectacolul “Galcevile din Chioggia” de Carlo Goldoni.

Spectacolul a fost realizat in cadrul proiectului PROE2010 LEONARDO DA VINCI –“MOBILITE PRO” avand ca parteneri Asociatia CALLIOPE EUROPE (Franta ) , Asociatia MJC Allobroges (Franta), Asociatia Grenoble–Isere-Roumanie (Franta), Primaria Sinaia, Centrul Cultural “Carmen Sylva”, Scoala generala George Enescu.

Un util schimb de experienta.

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.