CSU Asesoft Ploiesti a pierdut , al-3-lea meci al finalei C.N. Finala se joaca….U "Mobiltelco" Cluj-CSU Asesoft 66-65

Sa conduci partida pana cu 2 minute inainte de final,apoi sa o pierzi inseamna ca ceva n-a mers.

Meciul a inceput cu ploiestenii sub panoul gazdelor,capitanul Catalin Burlacu inscriind primul cos al partidei.
Campionii au dictat jocul ,conducand in al-2-lea sfert cu 27-22.
Meciul a continuat cu dominarea oaspetilor,dar la un moment ,ploiestenii s-au relaxat si doar prestatia lui Burlacu,care a reusit 5 puncte consecutive,a "trezit" Asesoftul.(52-51 pentru ploiesteni,la inceputul ultimului sfert)
Dupa eliminarea clujanului Thomson ( min. 33),totul parea ca decurge in favoarea ploiestenilor.
Dar......
Au urmat minute de cosmar pentru trupa lui Arnautovic,clujenii conducand la un moment cu 8-0,iar in ultimele doua minute,purtati de propii fani,au reusit sa intoarca soarta partidei,castigand la limita cu 66-65.....

Azi,de la ora 18,(live TVR 3),urmeaza meciul 4,ploiestenii fiind obligati sa-l castige daca nu vor sa aibe emotii pe 28 mai pe teren propiu ,atunci cand se va juca cu trofeul pe masa.

"U" Cluj : Dykes 22, Krstanovic 16, Chetreanu 11, Thomson 5, Silvasan 5, Morris 3, Fometescu 2, Cuic 2.
CSU Asesoft: Burlacu 20, Mack 10, Tudor 9, Ford 8, Szijarto 7, Qarraan 7, Westrol 4.