„ZIUA CULTURII NAŢIONALE”, marcată la Ploieşti printr-un spectacol la Casa de Cultură a Sindicatelor

„ZIUA CULTURII  NAŢIONALE”, marcată la Ploieşti printr-un spectacol la Casa de Cultură a Sindicatelor

 

CONSILIUL JUDETEAN PRAHOVA                                                                      PREFECTURA PRAHOVA

MUZEUL JUDETEAN DE ISTORIE                                              DIRECTIA JUDETEANA DE CULTURA

MUZEUL JUDETEAN DE STIINTELE NATURII                                                       PRIMARIA PLOIESTI

MUZEUL JUDETEAN DE ARTA  “ION IONESCU QUINTUS”                TEATRUL “TOMA CARAGIU”

BIBLIOTECA JUDETEANA “NICOLAE IORGA”                     CASA DE CULTURA”I.L. CARAGIALE”

                                                           CENTRUL JUDETEAN DE CULTURA

CASA DE CULTURA A SINDICATELOR PLOIESTI

ASOCIATIA ASEZAMINTELOR CULTURALE DIN ROMANIA

 prezintă mircuri 15.01.2014  ora 12.00 la Casa de Cultura a Sindicatelor Ploiesti, spectacolul dedicat ” Zilei Culturii Naţionale”.

Iată care este programul spectacolului:     

1. IMNUL ROMANIEI – CORALA “ARMONIA” A CASEI DE CULTURA PLOPENI

     PREZENTARE OFICIALITATI – MESAJE; 

 

2. “CHINDIA” – CORALA “ARMONIA” A CASEI DE CULTURA PLOPENI

 

3. “DOR DE EMINESCU” –  SOLIST ANDREI PETCU + ALEXANDRA PATRASCIOIU– CASA DE CULTURA BOLDESTI SCAENI si  CAMINUL CULTURAL DUMBRAVESTI

 

4.  “MISTRETUL CU COLTI DE ARGINT” – RECITA ADINA MANDALAC-CENTRUL CULTURAL “ADRIAN PAUNESCU” MIZIL

 

5. MOMENT LIRIC – DANSEAZA DANIEL GOLITA

 

6. “NUMAI TU” –  SOLIST ALIN BAICOIANU

 

7. PANTOMIMA “ CARAGIALE LA PLOIESTI” – TRUPA DE TEATRU “MOFT” – CASA DE CULTURA A STUDENTILOR

 

8. “FRUMOASA MEA”  – SOLIST  CATALIN DUMITRU – ilustratie coregrafica ANGELICA SCURT  –  CASA DE CULTURA A STUDENTILOR

 

9. “ARDERE” – RECITA GRIGORE COLUMBEANU – CENTRUL CULTURAL “AUREL STROE” BUSTENI

 

10. BUCIUM – CAMINUL CULTURAL  ADUNATI

 

11. CLUBUL SENIORILOR – CENTRUL CULTURAL  IZVOARELE

 

12. ANSAMBLUL FOLCLORIC “POIENITA” – CAMINUL CULTURAL DRAJNA .

 

13. GRUPUL VOCAL  “MOSNENII” – CAMINUL CULTURAL BERTEA

 

 14. “HORA PRAHOVENILOR”  – moment muzical coregrafic realizat de maestrul  NICOLAE CHIRITA cu:

        ANSAMBLUL FOLCLORIC “SALBA PRAHOVEI” – CASA DE CULTURA PLOPENI

        ANSAMBLUL FOLCLORIC “CALABREAZA” – CENTRUL CULTURAL “ION MANOLESCU” BREAZA

        ANSAMBLUL  FOLCLORIC  “RUG DE MURE”- ASOCIATIA CULTURALA “ARTA PENTRU TINERI” CAMPINA

SOLISTII VOCALI – ELIZA GHICA SI ADRIANA DEACONU

        15. FINAL                                      

 

PREZENTATORI – Adriana Deaconu si Alin Baicoianu

SONORIZARE – Mircea Schindler

REALIZATOR – Nelu Ghiorghe – Licentiat in Arte

 Monica BOSTAN

(291)

Impreuna dam mai departe stirile de bine!

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.