Rezultatele Concursului Național de Interpretare și Creație Muzicală „Paul Constantinescu”

Rezultatele Concursului Național de Interpretare și Creație Muzicală „Paul Constantinescu”
Continuând – și în acest an – o frumoasă tradiție, în zilele de 18-21 noiembrie 2016, în orașul Ploiești a avut loc  cea de-a XXII-a ediție a Concursului Național de Interpretare și Creație Muzicală „Paul Constantinescu”, sub egida Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova și secției sale Muzeul Memorial „Paul Constantinescu”.
În urma unei atente jurizări, cei mai buni dintre cei buni au fost răsplătiți cu 52 de premii.
Festivitatea de premiere și Gala laureaților a avut loc Duminică, 20 noiembrie 2016, ora 11.30 la Filarmonica ”Paul Constantinescu”, pentru secțiile pian, vioară, violoncel și canto.
 
SECȚIA  PIAN
Premiul I
CĂLIN NICOLE ISABEL, cls. a II-a, L. A. „G. Georgescu” – Tulcea
 
Premiul II
MĂRGEAN THEODORA, cls. a II-a, C. A. „C. Sylva”- Ploiești; BLÂNDU RUXANDRA MARIA, cls. a IV-a C. N. A. „O. Băncilă”- Iași și IONIȚĂ FABIOLA IOANA, master anul I UNMB.
 
Premiul III
ROTARU NINA, cls.a V-a, Liceul – internat Republican de Muzică „C. Porumbescu”-Chișinău
 
Mențiune
MIHALACHE NICHOLAS, cls. a IV-a, C. N. M. „G. Enescu”- București;
PODOLEAN LUCIAN, cls. a X-a și EHSAN MAREAM, cls. a IX-a, Liceul – internat Republican de Muzică „C. Porumbescu”-Chișinău .
 
SECȚIA  CANTO
Marele Premiu -elevi
FIERARU MARIA CRISTINA, cls. a  XII-a, Colegiul Național de Arte „Dinu Lipatti” – București
NAE FLORIN ALEXANDRU, cls. a X-a,  Colegiul de Artă „Carmen Sylva”- Ploiești
 
Premiul I
MIULESCU IULIA ELIZA, cls. a X -a, Colegiul Național de Arte „Dinu Lipatti”- București
 
Premiul II
NĂSTASE ALINA FLORIANA, cls. a X-a,  Colegiul Național de Muzică „George Enescu” –București
RAICEA MIHAI ALEXANDRU, cls. a XII -a,  Colegiul Național de Arte „Dinu Lipatti” –București
Premiul III
POȘTEA MARA, cls. a IX -a,  Colegiul Național de Muzică „George Enescu” –București
 
Mențiuni
MIHĂILESCU ANA GABRIELA, cls. a X-a, Colegiul Național de Arte „Dinu Lipatti” – București
ȚARĂLUNGĂ MARIA-GABRIELA, cls. a X -a,  Colegiul Național de Muzică „George Enescu” – București
 
Marele Premiu – studenți
ANTONIADOU MARGARITA, master anul II – UNMB
SUCIU ALEXANDRU, anul IV, Academia de Muzică „Gheorghe Dima”- Cluj
 
Premiul I
BACALU ALICE, Master-anul II, Academia de Muzică „Gh.Dima” – Cluj
PANCA MIHAELA ALEXANDRA, anul IV – UNMB
 
Premiul II
ALEXANDRU CHRISTIAN JONNATHAN, anul III-UNMB
RUJA CRISTIAN MIRCEA, anul III- UNMB
 
Premiul III
PANTAZICĂ ELENA ADRIANA, anul IIIUNMB
PETRE ANDREI, anul II –UNMB
 
Premiul UCMR
SUCIU ALEXANDRU, anul IV, Academia de Muzică „Gheorghe Dima”- Cluj
BACALU ALICE, Master-anul II, Academia de Muzică „Gh.Dima” – Cluj
Premiul „Mihail Jora”
FIERARU MARIA CRISTINA, cls. a XII-a, Colegiul Național de Arte „Dinu Lipatti” – București
 
SECȚIA VIOARĂ
 Premiul I
ADVAHOV DUMITRU-CĂTĂLIN, cls. a IV-a, Liceul – internat Republican de Muzică „Ciprian Porumbescu”-Chișinău
AMIHĂLĂCHIOAIE ROBERT, cls. a IV-a, Liceul – internat Republican de Muzică „Ciprian Porumbescu”-Chișinău
LUȚĂ ȘTEFAN-GABRIEL, cls. a V-a, Liceul-internat Republican de Muzică „Ciprian Porumbescu”, Chișinău
POSTOLACHE MARIA, cls. a VII-a, Liceul-internat Republican de Muzică „Ciprian Porumbescu”,Chișinău
Premiul II
BUNEA IOANA, cls. a IV-a, Liceul-internat Republican de Muzică „Ciprian Porumbescu”,Chișinău
MANOLE MIRUNA, cls. a II-a, Colegiul Național de Arte „Dinu Lipatti” – București
OBOROC ZLATA, cls. a IV-a, Liceul-internat Republican de Muzică „Ciprian Porumbescu”,Chișinău
DRUȚAC DOMINIC-LUCIAN, cls. a V-a, Liceul-internat Republican de Muzică „Ciprian Porumbescu”-Chișinău
HARTAC GABRIELA –RALUCA, cls. a VI-a, Colegiul Național de Artă „Dinu Lipatti” – București
ȚANEA ALIN- CONSTANTIN, cls. a VII-a, Colegiul Național de Arte „Dinu Lipatti” – București
MALCOCI ANTONIE, cls. aVIII-a, Liceul-internat Republican de Muzică „Ciprian Porumbescu”, Chișinău
CUCOȘ CRISTIAN, cls. a IX-a, Liceul-internat Republican de Muzică „Ciprian Porumbescu”, Chișinău
COMAN VICTORIA, cls. a X-a Liceul-internat Republican de Muzică „Ciprian Porumbescu”,Chișinău
DRĂGOI BEATRICE CĂTĂLINA, cls. a X-a, Colegiul de Artă „Carmen Sylva” Ploiești
REUȚ MIHAIL CIPRIAN, anul II- UNMB
 
Premiul III
FERNANDEZ SAMODAIEV RAFAELA, cls. a II-a, Colegiul Național de Muzică „George Enescu” – București
RAICU ANA, cls. a IV-a, Colegiul de Artă „Carmen Sylva”- Ploiești
RUȘANU DRAGOȘ-MARIAN, cls. a V-a, Colegiul Național  de Arte „Dinu Lipatti”,București
SMĂRĂNDESCU SOFIA, cls. a VI-a, Colegiul Național de Muzică „George Enescu” – București
ALEXE LEONARD, cls. a VII-a, Colegiul Național de Muzică „George Enescu” – București
APRODU ȘTEFAN, cls. a VII-a, Colegiul Național  de Arte „Dinu Lipatti”,București
CORBU ȘERBAN, cls .a VIII-a, Colegiul Național  de Arte „Dinu Lipatti”,București
IACOB HELENA, cls .a X-a, Colegiul Național  de Arte „Dinu Lipatti”,București
 
Mențiuni
FLORESCU DAMIAN RADU, cls. a VII-a, Colegiul Național  de Arte „Dinu Lipatti”,București
PASAT ANASTASIA, cls. a X-a Liceul-internat Republican de Muzică „Ciprian Porumbescu”,Chișinău
 
Premiul Ziarului „Ploiești”
AMIHĂLĂCHIOAIE ROBERT, cls. a IV-a, Liceul-internat Republican de Muzică „Ciprian Porumbescu”-Chișinău
LUȚĂ ȘTEFAN-GABRIEL, cls. a V-a, Liceul-internat Republican de Muzică „Ciprian Porumbescu”, Chișinău
Premiul  „Mihail Jora”
ȚANEA ALIN- CONSTANTIN, cls. a VII-a, Colegiul Național de Arte „Dinu Lipatti” – București
 
 
SECȚIA  VIOLONCEL
Marele Premiu
GHERGHU MARIA IZABELA, cls. a XII-a, Colegiul Național de Arte „D.Lipatti”-București
 
Premiul I
IORDACHI ȘTEFAN, cls. a II-a, Școala Gimnazială de Arte „Iosif Sava”- București
BIȘOC ANDREI, cls. a VIII-a, Colegiul Național de Arte „Octav Băncilă”- Iași
SEKACI JAN, cls. a IX-a, Colegiul Național de Arte „Dinu Lipatti”- București
TOTAN ALEXANDRU, master -Anul II ,U.N.M.B
 
Premiul I ex-aequo
BLÂNDU SOFIA – IOANA, cls. a VII-a, Colegiul Național de Artă „Octav Băncilă ”-Iași
LAZĂR OTILIA –MARIA, cls. a VII-a, Colegiul Național de Artă „Octav Băncilă ”-Iași
MOVILEANU IOANA, cls. a VII-a, Școala Gimnazială de Arte „Iosif Sava”- București
 
Premiul II
SUCIU PAUL, cls. a V-a, Școala Gimnazială de Arte „Iosif Sava”- București
MINCU MARTA, cls. a VI-a, Școala Gimnazială de Arte „Iosif Sava”- București
SIMION VALENTIN DIMITRIE, cls. a IX-a, Colegiul Național de Muzică „G.Enescu” – București
JOUBERT THIBAULT, anul IV ,U.N.M.B
 
Premiul „Mihail Jora”
GHERGHU MARIA IZABELA, cls. a XII-a, Colegiul Național de Arte „D.Lipatti”-București
 
 
 
Conservator, Mihaela Ștefănescu
Muzeul Memorial ”Paul Constantinescu”
Ploiești, str, Nicolae Bălcescu , nr. 15
tel/fax 0244 522 914

(124)

Impreuna dam mai departe stirile de bine!

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.